چگونگی ارسال گزارشات فصلی آنلاین آموزش تصویری همراه با آخرین تغییرات | تکس مپ

چگونگی ارسال گزارشات فصلی آنلاین آموزش تصویری همراه با آخرین تغییرات | تکس مپ

به این ترتیب، از یک سو، مودیان مالیاتی به دلیل کم بودن حجم اطلاعات ، اطلاعات معاملات خود را با سرعت و صحت بیشتری در سامانه وارد کرده؛ از سوی دیگر، مامورین مالیاتی نیز با سرعت و دقت بیشتری به اطلاعات مالیاتی مودیان رسیدگی کرده و مالیات آنها را محاسبه می نمایند. سامانه ارسال معاملات فصلی، سامانه ای است که مودیان مالیاتی باید ظرف 45 روز از پایان فصل از طریق آن برای ارسال صورت معاملات فصلی خود اقدام نمایند. ورود به سایت اظهارنامه فصلی و ثبت صورت معاملات در آن از طریق سایت عملیات الکترونیک مالیاتی کشور امکان پذیر می باشد. برای تسهیل در روند ارسال اطلاعات و گزارشات فصلی، سامانه‌ای توسط اداره مالیات راه‌اندازی شده است. کافیست مودیان به سامانه ارسال معاملات فصلی مراجعه و اطلاعات خرید و فروش خود را ثبت کنند. البته روش دیگری هم برای ارسال صورت گزارشات فصلی وجود دارد و آن هم از طریق نرم‌افزار است.

سامانه مربوط به ارسال گزارش فصلی

طبق این قانون مشمولان باید در طی سال، 4 بار گزارشات خود را ارسال کنند. در واقع هر یک از گزارش‌ها با شروع هر فصل از سال خورشیدی، آغاز و با اتمام فصل به انتهای خود می‌رسد. همان طور که از اسم این اصطلاح مشخص است، مودیان مالیاتی اعم از حقیقی یا حقوقی موظف هستند تمامی صورتحساب‌های مبادلات و معامله‌های خود را در بازه زمانی سه ماه ارسال کنند.

قراردادها در صورت معاملات فصلی چگونه گزارش می شوند؟

اما در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تمامی درآمدها که شامل فروش ها، درامد پیمانکاری و درامد خدمات بدون توجه به دریافت ارزش افزوده بعه علاوه خرید ها و هزینه هایی که دارای ارزش افزوده هستند و به عنوان اعتبارات قابل کسر از فروش در اظهارنامه نشان داده میشوند. سه تفاوت عمده بین صورت معاملات فصلی و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد. مرورگر دستگاه خود را باز کرده وعبارت (سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی ) را جست و جو نمایید. در صفحه نتایج جست و جوها بر روی لینکی که آدرس آن tax.gov.ir و از زیرمجموعه های سایت سازمان امور مالیاتی کشور می باشد، کلیک کنید.

  • توجه کنید که اگر معاملات ثبت شده در این قسمت، کم تر از ۱۰ درصد مبلغ حد نصاب (۸ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال ) است، باید گزینه ای که با دایره سبز نمایش داده شده تیک بخورد.
  • حسابداری را می توان به دو دسته حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی طبقه بندی کرد.
  • موقع دریافت فاکتور از پیمانکار یا فروشنده در قسمت خرید اعلام می‌کنید و در کادر مربوط به “نوع کالا و خدمات” شماره قرارداد ذکر می‌شود.
  • این شرکت‌ها یا مشاغل همچنین باید شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی طرف قرارداد در واردات کالا را ثبت نمایند.

به طور کلی می توان گفت حسابداری و خدمات مالی همه خدماتی هستند که برای اداره امور مالی یک واحد اقتصادی مورد نیاز است. سلام کاربر گرامی، گزارش اشتباه را حذف نموده و مجدد گزارش برای پاییز 1400 ایجاد و ارسال کنید. از آنجا که در گزارش ارسالی رکوردی برای این مورد وجود ندارد، امکان ویرایش وجود ندارد. در صورت تمایل می‌توانید ابتدا برای دوره مذکور گزارش دیگری ایجاد نمایید و سپس رویداد جامانده را گزارش نمایید.

صورت معاملات فصلی چیست؟ (آشنایی مصور با سامانه معاملات فصلی مالیاتی)

۱۰درصد این جریمه، بابت عدم صدور صورتحساب و 1درصد بابت ارسال‌نکردن صورت معامله فصلی است. ممکن است برخی به اشتباه فکر کنند صورت معاملات فصلی همان مالیات بر ارزش افزوده است. اما صورت معاملات فصلی محدود به ارائه فهرست معاملات است و در آن مالیات جداگانه‌ای دریافت نمی‌شود. درحالی‌که مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات است که درعین‌حال مشمولین این مالیات ملزم به ارائه صورت معاملات فصلی هستند. شایان ذکر است که مشمولین ارائه صورت معاملات فصلی محدود به مشمولین پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیستند. ب) معاملاتی که مبلغ آنها تا ده درصد حد نصاب تعیین شده است، نیازی به ارسال ماهانه نداشته و مودیان می‌توانند لیست و فهرست این معاملات را به صورت کلی و هر سه ماه یکبار ارسال کنند.