ماتریس آیزنهاور چیست؟ اولویت بندی کارها و فعالیت ها [راهنمای تهیه و استفاده]

مح،ه ماتریس آیزنهاور برای مدیریت زمان و اولویت بندی کارها وقت زیادی نمی‌گیرد و می‌تواند به شما کمک کند تا زمان خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید. با این حال، برای استفاده بهینه از این روش، باید دقت و تمرکز لازم را داشته باشید.

افرادی که به صورت حرفه ای زمان خود را مدیریت می کنند، کمتر پیش می آید که وظیفه ای را بدون برنامه ریزی رها کنند. بنابر این، این گونه افراد بیشتر فعالیت های خود را در مربع دوم قرار داده و هنگام اضافه شدن یک وظیفه جدید به لیست کارهای خود، برای کاهش استرس، وظایف مهم و فوری را در یک زمان معقولانه در آینده ای نزدیک به پایان می رسانند.

برای استفاده از ماتریس آیزنهاور، ابتدا باید کارهای خود را به چهار دسته اصلی ت،یم کنید: کارهای مهم و فوری، کارهای مهم و غیرفوری، کارهای غیرمهم و فوری و کارهای غیرمهم و غیرفوری. سپس هر کدام از این کارها را در یکی از چهار خانه ماتریس آیزنهاور قرار دهید.

۳. ماتریس آیزنهاور چه مزایایی دارد؟

ماتریس آیزنهاور یک ابزار مدیریت وظایف است که به شما کمک می کند فعالیت هایتان را بر اساس اهمیت و فوریت، اولویت بندی کنید. با استفاده از این ماتریس، می تواید وظایف خود را به چهار بخش ت،یم کنید. این ت،یم بندی بر اساس چهار وظیفه صورت گرفته است:

  • وظیفه ای که اول از همه انجام خواهید داد
  • وظیفه ای که بعدا انجام خواهید داد
  • وظیفه ای که به شخص دیگری محول خواهید کرد
  • وظیفه ای که از انجام آن صرف نظر خواهید کرد

در ادامه به بررسی 5 نکته برای به کار گیری ماتریس آیزنهاور می پردازیم:

  • ایجاد یک لیست از فعالیت هایی که باید انجام دهید، ذهنتان را آزاد می کند. اما همیشه این سوال را از خود بپرسید که: چه کاری باید اول از همه انجام شود؟
  • سعی کنید در هر بخش از چارت، بیش از 8 فعالیت انجام ندهید. قبل از اضافه ، یک فعالیت دیگر ،ابتدا فعالیت اول را به اتمام برس،د.
  • برای فعالیت های کاری و شخصی یک لیست مش، داشته باشید. بدین ترتیب هرگز شکایت نخواهید کرد که فرصت کافی برای رسیدگی به مسائل شخصی و یا خانودگی را نداشته اید.
  • اجازه ندهید که چیزی موجب حواس پرتی شما شود. نگذارید که دیگران اولویت های شما را تعیین کنند. برنامه ریزی را از صبح شروع کنید، طبق آن پیش بروید و در انتهای روز از عملکرد رضایت بخش خود لذت ببرید.
  • تا جایی که می شود از به عقب انداختن کار ها خودداری کنید. گاهی اوقات، مدیریت بیش از حد کارهایی که باید انجام دهید، منجر به تعویق بیش از حد فعالیت های شما می شود.

با توجه به محدودیت زم،، اولویت بندی کارها بسیار مهم است تا بتوان به بهترین شکل از زمان خود استفاده کرد. با مدیریت زمان من،، می‌تو،د به هدف خود دست یابید و در کمترین زمان ممکن به عملکرد بهتری دست پیدا کنید. به همین دلیل، اولویت بندی و مدیریت زمان باید به ،وان یک مهارت ضروری در نظر گرفته شوند که برای دستیابی به هدف باید به کار گرفته شوند.

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور به شما در مدیریت زمان و اولویت بندی کارها کمک می کند. به ،وان مثال، می‌تو،د اولویت کارهای خود را بر اساس میزان اهمیت و فوریت آن‌ها، در ماتریس آیزنهاور مشخص کنید.

۲. چگونه از ماتریس آیزنهاور استفاده کنیم؟

ایجاد یک لیست انجام وظایف (اصطلاحا To Do List)، اولین قدم برای به انجام رساندن کار ها است. اما از کجا بدانم وقتی برای انجام دادن کارها ،تنها در یک روز، زمان کافی ندارم چه کاری را باید اول از همه انجام بدهم؟

ساعت استراتژیکBowman چیست؟(هشت وضعیت رقابتی‎)

همین حالا بصورت کاملا رایگان، نرم افزار CRM را آزمایش کنید:
استفاده از نرم افزار CRM بصورت رایگان


منبع: https://parsvt.com/what-is-the-eisen،wer-matrix/

مربع دوم، “برنامه ریزی” نام دارد. علیرغم اینکه فعالیت های این ،مت از اهمیت بالایی برخوردار هستند اما چندان فوریتی ندارند. وظیفه شما این است که فعالیتهایی که باید در تقویم خود وارد کنید را لیست کنید. مثل وقتی که تصمیم دارید بعد از مدت ها به باشگاه بروید.

در ادامه، نحوه اجرای ماتریس آیزنهاور را توضیح و نکاتی برای اولویت بندی وظایف به شما ارائه خواهیم داد.

مدیریت زمان و اولویت بندی: کلید موفقیت در زندگی شخصی و حرفه ای

اگر وظایف خود را بر اساس فوریت و اهمیت، اولویت بندی کنید، 4 بخش مربعی شکل با استراتژی های کاری متفاوت خواهید داشت.

ماتریس آیزنهاور

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشند:

ماتریس آیزنهاور راهی برای سازماندهی وظایف بر اساس فوریت و اهمیت است تا بتو،د مهم ترین فعالیت هایتان را به طور موثر اولویت بندی کنید.

نحوه اجرای ماتریس آیزنهاور

با تکمیل فرم زیر می تو،د نمونه آماده ای از ماتریس آیزنهاور در فرمت های PDF، ورد و ا،ل دانلود کنید:

چگونه از ماتریس آیزنهاور استفاده کنیم؟

اهمیت اولویت بندی و مدیریت زمان در زندگی فردی و حرفه‌ای بسیار با،ت. هر فرد تنها 24 ساعت در روز دارد و باید بتواند وقت خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند تا بتواند هر چه بیشتر از زندگی خود بهره ببرد.

به کمک یک اولویت بندی موثر، می تو،د عملکرد خود را افزایش دهید و مطمئن باشید که به ضروری ترین وظیفه شما در کوتاه ترین زمان توجه می شود.

دانلود PDF ماتریس آیزنهاور

دوایت آیزنهاوردوایت آیزنهاور (به ،یسی: Dwight David “Ike” Eisen،wer)، سی و چهارمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا بود. او پیش از دوره ریاست جمهوری خود، به ،وان ژنرال ارتش آمریکا و فرمانده ارشد نیروهای متحدین در جنگ جه، دوم خدمت کرده بود و بعد ها به ،وان اولین فرمانده ارشد ناتو انتخاب شد.

آیا تمایل دارید بصورت رایگان از نرم افزار CRM استفاده نمایید؟

برای عملی ، این نکات می تو،د از برنامه ی My Effectiveness: To do, Tasks v0.25.5 استفاده کنید.

سئوالات متداول

۱. ماتریس آیزنهاور چه کاربردهایی دارد؟

سومین مربع به وظایفی اختصاص داده شده است که باید به افراد دیگری محول کنید. زیرا با اینکه نسبت به وظایف دیگر، از اهمیت کمتری برخوردار هستند، هنوز فوریت دارند. شما موظف هستید که این قبیل وظایف را از طریق تماس تلفنی، ایمیل، و یا تنظیم جلسات حضوری یا انلاین پیگیری کنید.

چهارمین و آ،ین مربع، “انجام نده” نام دارد. چون که اصلا هدف اصلی اش این است که به شما کمک کند تا فعالیت هایی که اصلا نباید انجام شوند را لیست کنید. عادت های بد خود را شناسایی کنید؛ برای مثال، گشتن در اینترنت بدون هیچ دلیلی و یا سرگرم شدن با بازی های کامپیوتری برای مدت طول،، بهانه ای هستند تا کارهای مربع های 1 و 2 را انجام ندهید.

5 نکته مهم برای به کار گیری ماتریس آیزنهاور

وظایف مدیر فروش چیست؟

مدیریت زمان نیروهای فروش و آمار زمان های تلف شده

به همین علت مجبور بود به صورت پیوسته، در ارتباط با وظایف روزانه اش تصمیم های سختی بگیرد که در نهایت، این امر موجب به ایجاد قانون جه، آیزنهاور شد که امروزه به اولویت بندی بر اساس اهمیت و فوریت کمک کرده است.

استفاده از ماتریس آیزنهاور به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را بر اساس اهمیت و فوریت آن‌ها، مرتب کنید و از انجام کارهای غیرضروری و بدون اهمیت زم، جلوگیری کنید. همچنین، این روش به شما کمک می‌کند تا به صورت موثرتری از زمان خود استفاده کنید و به اه،تان برسید.

۴. آیا مح،ه ماتریس آیزنهاور زمان‌بر است؟

ماتریس آیزنهاور

از آنجایی که فعالیت هایی که در مربع اول قرار گرفته اند، برای زندگی شغلی و حرفه ای شما اهمیت زیادی دارند، آن را “اول انجام بده”، نام گذاری می کنیم که امروز و یا حدا،ر تا فردا انجام شوند. برای تمرکز بهتر هنگام تلاش برای انجام این کارها، می تو،د حتی از یک تایمر استفاده کنید. مثلا هنگامی که باید یک سند را به درخواست مدیرتان باز نگری کنید.

فرض کنید شخصی با تماس می گیرد و از شما درخواست می کند که خیلی فوری لطفی در حق او بکنید و یا در جلسه ای حضور پیدا کنید. خیلی ساده می تو،د با معرفی شخص بهتری برای انجام این کار، مسئولیت را به او واگذار کرده و یا اطلاعات لازم را به شخص تماس گیرنده بدهید تا خودش شخصا با فرد جایگزین در ارتباط باشد.